Informacje dotyczące odbioru odpadów | Gospodarowanie odpadami w Gminie Kórnik
Kontrast Rozmiar tekstu

Informacje dotyczące odbioru odpadów

Jak segregować?

Selektywna zbiórka odpadów


Informacje o selekcji odpadów w języku Ukraińskim


Sortowanie śmieci się opłaca, jeśli będziesz segregować odpady, zapłacisz niższą stawkę za ich wywóz. 

Każdy właściciel nieruchomości, będzie zaopatrywany przez przedsiębiorcę wyłonionego w drodze przetargu w worki do selektywnej zbiórki odpadów w następujących kolorach:

  • ZIELONY - SZKŁO KOLOROWE
  • BIAŁY - SZKŁO BEZBARWNE
  • NIEBIESKI - PAPIER
  • ŻÓŁTY - METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Wszystkie pozostałe zmieszane odpady komunalne oraz odpady BIO należy gromadzić w pojemniku, w który właściciel nieruchomości musi wyposażyć swoją nieruchomość we własnym zakresie.

Segregując pamiętajmy o:

  • zgniataniu puszek, kartonów i butelek plastikowych przed wrzuceniem do pojemnika;
  • wyrzucaniu butelek bez nakrętek i korków;
  • opróżnianiu opakowania z pozostałości produktu przed umieszczeniem go w pojemniku na odpady zbierane selektywnie,
  • sprawdzaniu znaku na opakowaniu, który informuje o tym, co należy z nim zrobić po wykorzystaniu zawartości.

Wydział Gospodarki Odpadami tut. Urzędu informuje, ze popiół pochodzący z kominków oraz ze zwykłego pieca opalanego węglem, eko-groszkiem lub innym rodzajem paliwa stałego należy wyrzucać do odpadów komunalnych zmieszanych. Tego typu odpad nie może być klasyfikowany jako odpad "BIO".

Odpady wielkogabarytowe

Miasto i Gmina Kórnik realizuje zbiórkę:

  • odpadów wielkogabarytowych,
    (m.in. stoły, szafy, krzesła, sofy, pufy, tapczany, dywany, wykładziny również z linoleum, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów - nie mieszczące się do pojemnika na odpady komunalne zmieszane)
  • kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
    (wszelkiego rodzaju kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, m. in. lodówki, pralki, zamrażarki, telewizory, komputery, monitory, odkurzacze, suszarki, lokówki, latarki, żyrandole)

Odpady te będą odbierane przez mobilny punkt gromadzenia odpadów problemowych nazywany potocznie gratowozem, zgodnie z harmonogramem wywozu.

Prosimy o wystawianie odpadów przed nieruchomość do godziny 7.00 w dniu wywozu. Nie należy wystawiać odpadów komunalnych i innych odpadów problemowych, które oddać można w kubłach lub które można dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Czołowie.

Plakat informujący o rodzaju odpadów wielkogabarytowych

Utylizacja odpadów samochodowych

Do kosza/ worka na odpady komunalne, w który każdy mieszkaniec wyposaża swoją nieruchomość możemy wyrzucić zużyte pióra wycieraczek, opakowania z papieru po częściach samochodowych, czy też zużyte dywaniki samochodowe (odpady zmieszane).

Do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w m. Czołowo możemy oddać w ramach zbiórki elektroodpadów np. spalone bezpieczniki, silniki wycieraczek, zużyte czujniki, wiązki i przewody elektryczne, zepsute nawigacje i kamery. Do pojemników znajdujących się w PSZOK możemy także wrzucać żarówki. Przyjmowane są opony od samochodów osobowych w ilości 8 sztuk na rok na gospodarstwo domowe.

Utylizowanie starych części samochodowych oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji realizowane jest przez stacje demontażu pojazdów. Można dostarczyć do nich nie tylko wspomniane wcześniej kompletne lub mniej kompletne auta, ale także różne części samochodowe, blacharskie (stare drzwi, maski), części z tworzywa (stare zderzaki), stare szyby samochodowe i inne.

Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów oraz punkty zbierania pojazdów prowadzony jest przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na podstawie art. 42 ust.1 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 roku (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 2056 ze zm.) o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Aktualizowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu znajduje się na stronie:

https://bip.umww.pl/wykaz-przedsiebiorcow-prowadzacych-stacje-demontazu-pojazdow

Jeśli korzystamy z usług serwisów, punktów napraw, to po wymianie płynów i filtrów a także po wszystkich przeprowadzonych naprawach, warsztat odbierze od nas zużyte części. Są one później przekazywane do firm, uprawnionych do ich zbiórki.

Podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Kórnik, informuje, że na podstawie przeprowadzonej procedury przetargowej w 2024 r. podmiotem zobowiązanym do odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Kórnik od. m. stycznia 2025 r. jest:

Informacja o miejscach zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady

Gmina Kórnik zapewniła budowę, utrzymanie i eksploatację wspólnej z innymi gminami Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych.  W dniu 7 października 2008 roku zostało zawarte porozumienie międzygminne między Gminą Jarocin a 16 innymi Gminami, w tym Gminą Kórnik w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania p.n. „Zorganizowaniu i nadzorze nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych POROZUMIENIEM wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach z ewentualnymi punktami przeładunkowymi”.

Miejscem zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Kórnik niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania jest Wielkopolskie Centrum Recyklingu – Spółka z o.o. w Jarocinie, z siedzibą w m. Witaszyczki, ul. im. Mariusza Małynicza 1, 63-200 Jarocin.

Miejsce zagospodarowania odpadów

Punkty zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych

Zagospodarowanie odpadów pochodzących z produkcji rolniczej jest obowiązkiem rolnika. Odpadów tych nie można oddawać razem z odpadami z gospodarstw domowych firmie odbierającej odpady z posesji na terenie gminy Kórnik. Nie przyjmuje ich również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w . Czołowo, gdyż punkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla odpadów komunalnych.

Odpady z działalności rolniczej nie są odpadami komunalnymi!

Odpady takie jak:

  • środki ochrony roślin i opakowania po nich,
  • worki po nawozach,
  • sznurki,
  • folie,
  • skrzynki,
  • opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych,
  • przepracowane oleje silnikowe,
  • resztki roślin z upraw (w tym gałęzie z drzew sadowniczych,)
  • i inne odpady pochodzące z działalności rolniczej

powinny zostać przekazane w ramach indywidualnych umów z podmiotami, które zajmują się ich zagospodarowaniem i posiadają stosowne zezwolenia.


Punkty zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych

Na terenie Miasta i Gminy Kórnik nie znajdują się punkty zbierania odpadów pochodzących z gospodarstw rolnych. Poniżej podano punkty odbioru wskazanych odpadów wraz z podaniem ich adresów:

  1. Eurowartex sp. z o. o. 
    Mostowa 5, 64-600 Oborniki
    Telefon: 61 646 22 55
  2. Firma Handlowo-Usługowa "BORYS"
    Komorniki 27, 63-004 Kleszczewo
    Telefon: 666 139 927
  3. Pogotowie Odpadowe Sp. z o.o.
    Bolechowo Osiedle, ul. Obornicka 1, 62-005 Owińska
    Telefon: 533 348 633
  4. Grupa Recykl S.A.
    Letnia 3, 63-100 Śrem
    Telefon: 61 281 06 11
  5. Jopek Recykling
    Fabianów, ul. Przemysłowa 12, 63-330 Dobrzyca
    Telefon: 667 429 619
  6. Drexit Paweł Drozdowski
    3 Maja 54a, 64-330 Opalenica
    Telefon: 502 460 650
  7. Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne Przemysław Olejnik
    Wąbiewo 26, 64-061 Kamieniec
    Telefon: 601 240 630
  8. Kor-Mar Skup Sprzedaż Transport Wiesław Nagły
    Kasztanowa 9a, 63-040 Boguszyn
    Telefon: 608 143 786
  9. BeMarS Przedsiębiorstwo Recyklingowe Marek Siciński sp. z o.o.
    Kiełczynek 31, 63-130 Książ Wielkopolski
    Telefon: 61 28 222 95
  10. Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjno Usługowe "Alex" sp. z o.o.
    Dębno Polskie, ul. Rawicka 1, 63-900 Rawicz
    Telefon: 65 545 45 35
  11. PreZero Service Zachód Sp. z o.o.
    Piotrowo Pierwsze 26/27, 64-020 Czempiń
    Telefon: 693 000 568
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Na terenie gminy Kórnik nie ma podmiotów posiadających zezwolenie na zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1622 oraz z 2023 r. poz. 1852).

Gmina Kórnik zapewnia odbiór ww. odpadów (kompletnych) od mieszkańców w ramach zbiórek tzw. "odpadów wielkogabarytowych" oraz bezpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w m. Czołowo.

Dodatkowo stary sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać nieodpłatnie w sklepach w ramach zakupu nowego sprzętu.

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych

Druki do pobrania dotyczące działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Kórnik.

Informacja o terminie obowiązywania umowy na „Odbiór i transport odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości pozostających w zorganizowanym przez Miasto i Gminę Kórnik systemie odbioru odpadów komunalnych w 2025 i 2026 r.”

Stosownie do art. 6c ust. 3e ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach umowa zawarta w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na „Odbiór i transport odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości pozostających w zorganizowanym przez Miasto i Gminę Kórnik systemie odbioru odpadów komunalnych w 2024 r.” obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.