Informacje dotyczące odbioru odpadów
Sortowanie śmieci się opłaca, jeśli będziesz segregować odpady, zapłacisz niższą stawkę za ich wywóz.
Każdy właściciel nieruchomości, będzie zaopatrywany przez przedsiębiorcę wyłonionego w drodze przetargu w worki do selektywnej zbiórki odpadów w następujących kolorach:
- ZIELONY - SZKŁO KOLOROWE
- BIAŁY - SZKŁO BEZBARWNE
- NIEBIESKI - PAPIER
- ŻÓŁTY - METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wszystkie pozostałe zmieszane odpady komunalne oraz odpady BIO należy gromadzić w pojemniku, w który właściciel nieruchomości musi wyposażyć swoją nieruchomość we własnym zakresie.
Segregując pamiętajmy o:
- zgniataniu puszek, kartonów i butelek plastikowych przed wrzuceniem do pojemnika;
- wyrzucaniu butelek bez nakrętek i korków;
- opróżnianiu opakowania z pozostałości produktu przed umieszczeniem go w pojemniku na odpady zbierane selektywnie,
- sprawdzaniu znaku na opakowaniu, który informuje o tym, co należy z nim zrobić po wykorzystaniu zawartości.
Wydział Gospodarki Odpadami tut. Urzędu informuje, ze popiół pochodzący z kominków oraz ze zwykłego pieca opalanego węglem, eko-groszkiem lub innym rodzajem paliwa stałego należy wyrzucać do odpadów komunalnych zmieszanych. Tego typu odpad nie może być klasyfikowany jako odpad "BIO".
Miasto i Gmina Kórnik realizuje zbiórkę:
- odpadów wielkogabarytowych,
(m.in. stoły, szafy, krzesła, sofy, pufy, tapczany, dywany, wykładziny również z linoleum, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów - nie mieszczące się do pojemnika na odpady komunalne zmieszane) - kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
(wszelkiego rodzaju kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, m. in. lodówki, pralki, zamrażarki, telewizory, komputery, monitory, odkurzacze, suszarki, lokówki, latarki, żyrandole)
Odpady te będą odbierane przez mobilny punkt gromadzenia odpadów problemowych nazywany potocznie gratowozem, zgodnie z harmonogramem wywozu.
Prosimy o wystawianie odpadów przed nieruchomość do godziny 7.00 w dniu wywozu. Nie należy wystawiać odpadów komunalnych i innych odpadów problemowych, które oddać można w kubłach lub które można dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Czołowie.
Do kosza/ worka na odpady komunalne, w który każdy mieszkaniec wyposaża swoją nieruchomość możemy wyrzucić zużyte pióra wycieraczek, opakowania z papieru po częściach samochodowych, czy też zużyte dywaniki samochodowe (odpady zmieszane).
Do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w m. Czołowo możemy oddać w ramach zbiórki elektroodpadów np. spalone bezpieczniki, silniki wycieraczek, zużyte czujniki, wiązki i przewody elektryczne, zepsute nawigacje i kamery. Do pojemników znajdujących się w PSZOK możemy także wrzucać żarówki. Przyjmowane są opony od samochodów osobowych w ilości 8 sztuk na rok na gospodarstwo domowe.
Utylizowanie starych części samochodowych oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji realizowane jest przez stacje demontażu pojazdów. Można dostarczyć do nich nie tylko wspomniane wcześniej kompletne lub mniej kompletne auta, ale także różne części samochodowe, blacharskie (stare drzwi, maski), części z tworzywa (stare zderzaki), stare szyby samochodowe i inne.
Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów oraz punkty zbierania pojazdów prowadzony jest przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na podstawie art. 42 ust.1 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 roku (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 2056 ze zm.) o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Aktualizowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu znajduje się na stronie:
https://bip.umww.pl/wykaz-przedsiebiorcow-prowadzacych-stacje-demontazu-pojazdow
Jeśli korzystamy z usług serwisów, punktów napraw, to po wymianie płynów i filtrów a także po wszystkich przeprowadzonych naprawach, warsztat odbierze od nas zużyte części. Są one później przekazywane do firm, uprawnionych do ich zbiórki.
Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Kórnik, informuje, że na podstawie przeprowadzonej procedury przetargowej w 2023 r. podmiotem zobowiązanym do odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Kórnik od. m. stycznia 2024 r. jest:
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie Sp. z o.o. z siedzibą w Śremie, ul. Parkowa 6, 63-100 Śrem, biuro@pgk.srem.pl, tel. +48 61 283 05 11 odpady komunalne selektywnie zbierane, odpady komunalne zmieszane oraz BIO.
Gmina Kórnik zapewniła budowę, utrzymanie i eksploatację wspólnej z innymi gminami Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W dniu 7 października 2008 roku zostało zawarte porozumienie międzygminne między Gminą Jarocin a 16 innymi Gminami, w tym Gminą Kórnik w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania p.n. „Zorganizowaniu i nadzorze nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych POROZUMIENIEM wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach z ewentualnymi punktami przeładunkowymi”.
Miejscem zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Kórnik niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania jest Wielkopolskie Centrum Recyklingu – Spółka z o.o. w Jarocinie, z siedzibą w m. Witaszyczki, ul. im. Mariusza Małynicza 1, 63-200 Jarocin.
Zagospodarowanie odpadów pochodzących z produkcji rolniczej jest obowiązkiem rolnika. Odpadów tych nie można oddawać razem z odpadami z gospodarstw domowych firmie odbierającej odpady z posesji na terenie gminy Kórnik. Nie przyjmuje ich również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w . Czołowo, gdyż punkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla odpadów komunalnych.
Odpady z działalności rolniczej nie są odpadami komunalnymi!
Odpady takie jak:
- środki ochrony roślin i opakowania po nich,
- worki po nawozach,
- sznurki,
- folie,
- skrzynki,
- opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych,
- przepracowane oleje silnikowe,
- resztki roślin z upraw (w tym gałęzie z drzew sadowniczych,)
- i inne odpady pochodzące z działalności rolniczej
powinny zostać przekazane w ramach indywidualnych umów z podmiotami, które zajmują się ich zagospodarowaniem i posiadają stosowne zezwolenia.
Punkty zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych
Na terenie Miasta i Gminy Kórnik nie znajdują się punkty zbierania odpadów pochodzących z gospodarstw rolnych. Poniżej podano punkty odbioru wskazanych odpadów wraz z podaniem ich adresów:
- Eurowartex sp. z o. o.
Mostowa 5, 64-600 Oborniki
Telefon: 61 646 22 55 - Firma Handlowo-Usługowa "BORYS"
Komorniki 27, 63-004 Kleszczewo
Telefon: 666 139 927 - Pogotowie Odpadowe Sp. z o.o.
Bolechowo Osiedle, ul. Obornicka 1, 62-005 Owińska
Telefon: 533 348 633 - Grupa Recykl S.A.
Letnia 3, 63-100 Śrem
Telefon: 61 281 06 11 - Jopek Recykling
Fabianów, ul. Przemysłowa 12, 63-330 Dobrzyca
Telefon: 667 429 619 - Drexit Paweł Drozdowski
3 Maja 54a, 64-330 Opalenica
Telefon: 502 460 650 - Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne Przemysław Olejnik
Wąbiewo 26, 64-061 Kamieniec
Telefon: 601 240 630 - Kor-Mar Skup Sprzedaż Transport Wiesław Nagły
Kasztanowa 9a, 63-040 Boguszyn
Telefon: 608 143 786 - BeMarS Przedsiębiorstwo Recyklingowe Marek Siciński sp. z o.o.
Kiełczynek 31, 63-130 Książ Wielkopolski
Telefon: 61 28 222 95 - Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjno Usługowe "Alex" sp. z o.o.
Dębno Polskie, ul. Rawicka 1, 63-900 Rawicz
Telefon: 65 545 45 35 - PreZero Service Zachód Sp. z o.o.
Piotrowo Pierwsze 26/27, 64-020 Czempiń
Telefon: 693 000 568
Na terenie gminy Kórnik nie ma podmiotów posiadających zezwolenie na zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1622 oraz z 2023 r. poz. 1852).
Gmina Kórnik zapewnia odbiór ww. odpadów (kompletnych) od mieszkańców w ramach zbiórek tzw. "odpadów wielkogabarytowych" oraz bezpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w m. Czołowo.
Dodatkowo stary sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać nieodpłatnie w sklepach w ramach zakupu nowego sprzętu.
- Analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa
- Rejestr działalności gospodarczej w zakresie odbierania odpadów komunalnych z dnia 2 stycznia 2024 r.
- Zarządzenie nr 131/2021 z dnia 8 grudnia 2021 r.
w sprawie: określenia sposobu przeprowadzenia analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu miasta i gminy Kórnik - Zarządzenie nr 132/2021 z dnia 8 grudnia 2021 r.
w sprawie: określenia procedury przeprowadzania kontroli wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców posiadających wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Kórnik - Zarządzenie nr 133/2021 z dnia 8 grudnia 2021 r.
w sprawie: planu kontroli dotyczącego realizacji obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych - Zarządzenie nr 75/2023 z dnia 30 czerwca 2023 r.
w sprawie: upoważnienia do przeprowadzania kontroli realizacji obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych - Zarządzenie nr 20/2024 z dnia 27 lutego 2024 r.
w sprawie: planu kontroli dotyczącego realizacji obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych
Druki do pobrania dotyczące działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Kórnik.